Księgowość

Outsourcing

pobrany plik (1)W dobie specjalizacji usług outsourcing staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Przedsiębiorstwa, chcąc skupiać się głównie na swojej podstawowej działalności, zlecają zewnętrznym firmom nie tylko usługi, takie jak: sprzątanie lub ochrona, ale też doradztwo prawne, obsługę podatkową czy rachunkową. Jakie korzyści może przynieść powierzenie prowadzenia księgowości podmiotowi zewnętrznemu?

Po pierwsze – mniejsze koszty. Jeśli zlecamy rachunkowość innej firmie, nie potrzebujemy już własnej księgowej czy fakturzystki. Odchodzą zatem koszty wynagrodzenia i składek, ale nie tylko – nie kosztuje nas również rekrutacja, szkolenia czy aspekty techniczne – im mniej pracowników, tym mniej włączonych komputerów, a tym samym mniejsze rachunki, np. za prąd. Rozwiązanie jest tym korzystniejsze, że wydatki na obsługę biura można wliczyć w koszty prowadzenia działalności.

Po drugie – oszczędność czasu. Brak konieczności zastanawiania się nad rozwiązaniami z zakresu księgowości to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale też cennego czasu. Mając spokojną głowę, że naszymi rachunkami zajmują się profesjonaliści, możemy w pełni skupić się na podstawowej działalności przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że firmy outsourcingowe oferują również kompletne analizy i sprawozdania, co ułatwia i przyspiesza podejmowanie pewnych decyzji przez kadrę kierowniczą.

Po trzecie – wysoka jakość usług. O ile standardowej firmy raczej nie stać na stałe szkolenia swojej księgowej, to podmioty, które specjalizują się w usługach rachunkowych, bazują właśnie na wiedzy pracowników. Tak jak firma budowlana inwestuje w szkolenia dla inżynierów, a nie księgowej, tak przedsiębiorstwa, których ofertą jest właśnie prowadzenie dokumentacji, pilnują, by pracownicy doskonalili stale swoje umiejętności. Ponadto pracują oni na dokumentacji różnorodnych podmiotów, dzięki czemu zdobywają szerokie i unikatowe doświadczenie.

Po czwarte – zmniejszenie ryzyka. Przenosząc księgowość na firmę zewnętrzną, przenosimy na nią również odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację i wdrażane rozwiązania. Jeśli pewne działania zostały zrealizowane z naruszeniem przepisów prawa, to odpowiedzialność – zarówno finansową, jak i karną, ponosi tutaj biuro rachunkowe.

Zalet outsourcingu księgowości jest wiele, ale jak każde rozwiązanie i to ma również swoje wady. Podstawową jest ryzyko związane z korzystaniem z niesprawdzonych czy niezbyt profesjonalnych usług. Jest to oczywiście ryzyko jak najbardziej do wyeliminowania. Trzeba zdawać sobie sprawę, że na rynku wśród dobrych firm istnieją również podmioty bardzo słabe, a nawet takie, które mogą czerpać korzyści z przekazanej im dokumentacji firmy, np. sprzedając dane konkurencji. Są to przypadki skrajne, ale – wybierając firmę outsourcingową – należy wziąć pod uwagę podobne ryzyko i dobrze sprawdzić dany podmiot. Pomocne mogą być w tym opinie klientów, ale też istotne w tej pracy dokumenty, takie jak: licencja Ministra Finansów czy ubezpieczenie OC. Korzystanie z zewnętrznej księgowości jest więc rozwiązaniem opłacalnym, ale tylko wtedy, gdy dobrze przeanalizujemy nie tylko ofertę, ale i historię danej firmy.