Podatki w naszym kraju to temat, który wielu osobom spędza sen z powiek. Przede wszystkim narzekają przedsiębiorcy, którzy starają się usilnie obniżyć kwotę, jakiej zapłacenia wymaga organ podatkowy. Niestety posuwają się często do nielegalnych kroków, co może skutkować nawet pozbawieniem wolności. Część osób liczy na zwrot podatku, inni otrzymują PIT 11 i nie wiedzą, jak zabrać się za przygotowywanie zeznania podatkowego. Z pomocą przychodzą biura rachunkowe, które za niewielkie pieniądze zdejmują z nas obowiązek wypełniania formularza. Warto jednak postawić na sprawdzoną jednostkę, która sprawnie i prawidłowo rozliczy nasz PIT. Zdarza się bowiem, że niedoinformowany pracownik biura rachunkowego błędnie wykona swoja pracę, a my musimy tłumaczyć się w urzędzie i tracić czas na wizyty u urzędników. Korzystanie  pomocy ma nam zaoszczędzić czasu, więc szukajmy sprawdzonych specjalistów.

Rozliczenie przygotowujemy na podstawie PIT 11, czyli druku, który powinien trafić do naszych rąk do końca lutego. Obecnie obowiązuje wersja nr 20, którą  w życie wprowadziło rozporządzenie z września ubiegłego roku. Pracodawcy powinni śledzić zmiany w prawie, aby ich pracownicy otrzymywali aktualne druki umożliwiające wykonanie zeznania podatkowego. W PIT 11 powinny znaleźć się informacje dotyczące przychodów podatnika. Przychody wynikają nie tylko z umowy o pracę, ale również z umowy o dzieło czy umowy zlecenia. W zeznaniu podatkowym powinny być uwzględnione wszystkie źródła dochodu. PIT 11 nie musi być przygotowywany dla pracownika, który pracował w oparciu o umowę o dzieło czy umowę zlecenie i uzyskał przychód niższy niż 200 zł. Pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia PIT 11 dopiero wtedy, gdy jego pracownik osiągnął zarobek wynoszący ponad 200 zł. Inną sytuacją, kiedy pracodawca nie musi przygotowywać formularza PIT 11 jest pobyt pracownika na urlopie wychowawczym przez cały rok kalendarzowy. Wtedy osoba taka nie uzyskuje przychodu, więc nie trzeba dostarczać PIT 11.

Pracodawca powinien dostarczyć PIT 11 każdemu pracownikowi, który osiągnął przychody. Obowiązuje go termin do końca lutego. Co zrobić, jeśli nie otrzymamy druku od pracodawcy? Należy się o niego upomnieć. Jeśli to nie da efektów, zgłaszamy fakt do urzędu. Sytuacje braku PIT 11 mogą oznaczać, że pracodawca chociażby nie odprowadzał składek. Nie lekceważmy takich sytuacji. Mimo braku druku od pracodawcy musimy złożyć zeznanie podatkowe w terminie. Tutaj warto mieć wszelkie umowy, jakie pozwolą nam obliczyć wynagrodzenie. Jeśli złożymy zeznanie w terminie, unikniemy kary. Dla pracodawców, którzy nie przygotowują PIT 11, przewidziane są wysokie kary pieniężne.

Jak dostarczyć PIT 11? Są na to trzy sposoby. Pracodawca może dostarczyć nam formularz osobiście. Odbierzemy go w pracy. Możliwe jest też wysłanie druku za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej. Składanie druku do urzędu skarbowego za pośrednictwem Internetu jest tutaj możliwe jedynie w przypadku posiadania podpisu elektronicznego.