Księgowość jest niezbędna w każdej firmie. Prowadzenie ksiąg rachunkowych możemy powierzyć zatrudnionemu na etacie księgowemu lub firmie zewnętrznej. Outsourcing pracowniczy ma swoje wady i zalety. Minusem jest to, ze księgowy z zewnętrznej firmy nie będzie obecny w naszej siedzibie i nie będzie mógł doradzić nam w kwestiach finansowych. Plusem jest natomiast obniżenie kosztów, które wynikałyby z zatrudnienia na etacie, wyposażenia biura i zakupu odpowiedniego oprogramowania oraz sprzętu komputerowego. Firma zewnętrzna może nam też zaoferować o wiele niższą cenę niż kwota, jaką musielibyśmy płacić księgowemu. Doliczmy do tego również obowiązkowe składki. Plusem posiadania w firmie własnego księgowego jest to, że zawsze będzie dostępny. Jeśli będziemy potrzebowali konkretnego dokumentu, nie musimy jechać do zewnętrznej firmy, ale wystarczy poprosić o to naszego pracownika.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, firmy oferujące outsourcing rozwijają się i mogą nas zaskoczyć. Jeśli chcemy uzyskać dokument, pracownik może nam go wysłać droga elektroniczną lub faksem. Ponadto nie mamy tutaj do czynienia z sytuacją, kiedy księgowy jest na zwolnieniu lekarskim, a jego praca nie jest wykonana. Firmie płacimy za efekty, a nie za to, że po prostu jest. Nic dziwnego, ze wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie firmy z zewnątrz lub nawet na księgowość online.

Księgowość online to propozycja dla tych wszystkich, którzy stawiają na innowacyjne rozwiązania i cenią sobie wygodę. Wiele firma oferujących outsourcing obok tradycyjnej księgowości, zaproponuje nam właśnie księgowość online. Na czym ona polega? Różne firmy, w tym banki, proponują nam samodzielne wprowadzanie niezbędnych danych do systemu. Księgowanie odbywa się po stronie firmy z zewnątrz, jeśli korzystamy z jej usług. Istnieją też programy, które możemy obsługiwać samodzielnie, a w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą zatrudnianym przez markę oferującą księgowość online.

Firmy, które proponują nam księgowość online, wymagają od nas jedynie wprowadzania do systemu dokumentów. Program sam je księguje, a doświadczony specjalista z firmy zewnętrznej sprawdza poprawność danych. Istnieje też możliwość całkowitego zdania się na firmę prowadzącą księgowość online. Wtedy wysyłany jest do na kurier, który odbiera wszystkie dokumenty, a ich rozliczeniem i wprowadzaniem danych zajmują się eksperci. Plusem jest to, że mamy stały dostęp do wszystkich danych. Sporo marek zagwarantuje nam także dostęp mobilny, co może być bardzo praktyczne, jeśli często wyjeżdżamy i chcemy kontrolować sytuację w firmie. Księgowość online staje się bardzo popularna, a w dobie rozwoju nowych technologii stanowi wygodne i szybkie rozwiązanie dla osób pragnących oszczędzać czas. Wiele firm zajmuje się nie tylko prowadzeniem księgowości, ale również sprawami kadrowo-płacowymi. Jeśli zależy nam na wygodzie i obniżeniu kosztów, warto poszukać solidnej firmy świadczącej takie usługi. Nie musimy wtedy zatrudniać szeregu specjalistów i inwestować w ich szkolenie.