office-687366_1280Rozwój nauki i techniki przyczynił się również do rozwoju w innych obszarach. Te dziedziny, które kiedyś sprawiały spore trudności, obecnie wykonujemy w sposób prosty i niekiedy przyjemny. Internet sprawił, że wiele rzeczy możemy wykonywać bez wychodzenia z domu. Weźmy na przykład taką dziedzinę, jak księgowość. Rozwój internetu i generalnie technologii informacyjnej, czyli w skrócie komputerów w sposób znaczący przyczynił się do jej uproszczenia. Kursy księgowości mogą być ukończone online. Możemy również skontaktować się z biurem księgowym przez internet. A zaawansowane oprogramowanie pozwoli nam wykonać wiele czynności bez większych problemów.

Warto wspomnieć o pewnym podstawowym wręcz narzędziu, które może przydać się nam w księgowości. Chodzi tutaj o znany arkusz kalkulacyjny MS Excel będący integralną częścią pakietu MS Office. Już sam ten program pozwoli nam na prowadzenie wielu zestawień i sprawozdań. I to siedząc przed ekranem naszego komputera. Ale jest to raczej podstawowe narzędzie, które nie jest specjalizowane w księgowości.

Ciekawym programem ułatwiającym nam prowadzenie księgowości jest Ala – księgowość uproszczona. Za pomocą tej aplikacji będziemy w stanie prowadzić Ewidencję Przychodów oraz Księgę Przychodów i Rozchodów. A to nie wszystko. Potrzebujemy wydrukować odpowiednią deklarację? Żaden problem. A przedtem rozliczymy podatek dochodowy. Również ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, kont, prowadzenie kartotek nie będzie dla nas problemem. Aplikacja dostępna jest w trzech wersjach – MINI, MIDI oraz MAX. Wersje MINI i MIDI są dla firm jednoosobowych, z tymże wersja MINI jest dla tych, które nie są płatnikami VAT, a wersja MIDI dla tych, które nim są. Natomiast wersja MAX jest stworzona z myślą o firmach wieloosobowych należących do grona płatników VAT.

Innym wartym uwagi narzędziem do księgowości jest Księga Express STD. Ta aplikacja umożliwi nam bezproblemowe prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to dosyć rozbudowana aplikacja posiadająca przyjazny interfejs, rozbudowany pakiet biurowy, terminarz z zadaniami, arkusz kalkulacyjny, edytor tekstów itp. Z uwagi na jej możliwości – analizy graficzne zapisów KpIR, księga podatkowa zawierająca opcję używania kont księgowych, system deklaracji podatkowych i wiele innych przydatnych funkcji, jest to przydatne narzędzie dla każdego przedsiębiorstwa. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że kupując tą aplikację otrzymujemy wielostanowiskową licencję, bezterminową. A w dodatku przez rok możemy pobierać aktualizacje.

Aplikacji wspomagających księgowość jest znacznie więcej. Powyższe przykłady to tylko mała część tego, co jest dostępne na rynku. Przy czym niektóre aplikacje są dostępne za darmo, inne jako shareware, inne w wersji Trial, a za inne przyjdzie nam mniej lub więcej zapłacić. Dobrze jest zapoznać się z funkcjami programu – i temu służą m.in. wersje Trial. A najważniejsze to wybrać takie narzędzie, które będzie spełniało nasze konkretne oczekiwania. Dobrze jest również poczytać na forach różne opinie dotyczące tego konkretnego albo tych wybranych przez nas programów do prowadzenia księgowości.

Osobną kwestią jest to, czy lepiej prowadzić księgowość samemu czy wynająć księgowego. Ale to już jest sprawa indywidualna i złożona. Grunt to wybrać takie rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli sprawnie wykonywać nasze zadania.