accounting-1112920_1280Czy praca księgowego to dobra praca? A jak w ogóle zacząć? Oto jest pytanie. Najprostsza droga to ukończenie studiów ekonomicznych najlepiej o profilu rachunkowość lub podobnym. Można ukończyć studia licencjackie o tym profilu, studia magisterskie albo studia podyplomowe. Jest również wiele kursów księgowości. A niektóre z nich odbywają się przez internet. Jest to ułatwienie ponieważ nie musimy wychodzić z domu. Z pewnością jest to opcja dla ludzi pracujących albo osób z miejscowości, w których nie ma kursów księgowości. A niektóre kursy kończą się również certyfikatami. To może być pomocne w podjęciu pierwszych kroków w naszej karierze zawodowej. Oczywiście jako księgowy.

Na rynku jest wiele ciekawych kursów księgowości. Wiele z nich jest prowadzonych przez internet. Dzięki temu mamy dostęp do wielu materiałów w formie PDF oraz Video i innych. Obejrzymy wykład, posłuchamy wykładowcy i wykonamy praktyczne przykłady. A zadania możemy również wykonywać za pośrednictwem internetu.

A którą formę lepiej wybrać? Najlepszym wyjściem będzie przejrzenie oferty i wybranie tej, która będzie spełniać nasze oczekiwania. No dobrze, ale czy księgowy to zawód dla mnie – jest to bardzo ważna kwestia.

Księgowy to osoba o umyśle ścisłym. Trzeba mieć, jak to się mówi „głowę do cyferek”. Jeżeli ktoś nie ma to raczej nie powinien iść w tym kierunku. Praca księgowego jest pracą odpowiedzialną – to zrozumiałe. Musi on nie tylko dobrze liczyć, ale również orientować się w zawiłościach formalno-prawnych. W końcu musi on wiedzieć czy wystawiać fakturę VAT czy nie, jak ją rozliczać, jak zająć się deklaracjami PIT i innymi itp. Księgowy musi mieć olbrzymią wiedzę i ścisły umysł. Ponadto musi być skrupulatny, musi mieć dużą koncentrację uwagi, sumienny, pilny – słowem same zalety. Praca nie jest łatwa, ale jeżeli ktoś ją lubi to może ona być źródłem niemałej satysfakcji. Wszystko jest kwestią predyspozycji.

Jeżeli dodatkowo znamy języki obce to kto wie – może znajdziemy ciekawą pracę. Korporacje w dużych miastach poszukują księgowych z biegłą znajomością języków obcych. Czasem wystarczy jedynie znajomość języka angielskiego, czasem chcą osób z dwoma językami – różnie to bywa. Plusem jest to, że czasem przyjmowane są osoby bez wcześniejszego doświadczenia w księgowości. W takiej firmie można zrobić niezły warsztat. Zdobędziemy cenne doświadczenie i wiedzę, która pomoże nam piąć się dalej. I kto wie – może któregoś dnia staniemy się prezesami wielkiej firmy. Jest to możliwe.

Księgowy może również prowadzić własną działalność gospodarczą. Może otworzyć biuro księgowe i wiedza ta posłuży mu w dwojaki sposób. Znajomość zasad księgowości pozwoli mu sprawnie obsługiwać firmę, a z drugiej strony będzie mógł on dzielić się swoją wiedzą z innymi świadcząc usługi na rzecz innych osób. Dzięki temu sam może stać się prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie, a to niemało znaczy.

A co jeżeli ktoś przez parę lat nie był aktywny jako księgowy? Od czasu do czasu organizowane są kursy księgowości dla takich właśnie osób. I niekiedy są one organizowane za darmo. Co więcej można niekiedy nawet w internecie znaleźć takie kursy.

Choć zawód księgowego z pewnością nie jest zawodem łatwym to może on być źródłem niemałej satysfakcji. Wszystko zależy od predyspozycji i tego co naprawdę chcemy robić. Są ludzie, którzy za żadne skarby nie chcieliby wykonywać tego zawodu i są tacy, którzy nie wyobrażają sobie lepszej posady. Przede wszystkim preferowane są osoby o umysłach ścisłych. Próby warto podjąć wcześniej. Choćby po to, aby wiedzieć czy ten zawód jest dla nas.