3678747186_0bfb0d6a01_zWybierając swój zawód przyszłości, bardzo często skupiamy się na możliwościach zarobkowych. Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiedniego zawodu to nie tylko finanse, ale nasze możliwości. Każdy dobry pracownik, powinien lubić to co robi, wówczas mamy pewność, że jest to pracownik wydajny. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie zawodem księgowego. Owszem zawód ten spotyka się z stałym popytem, powstają nowe firmy, w związku z tym wzrasta zapotrzebowanie. Nie jest to jednak zawód dla każdego.
Dobry księgowy to przede wszystkim księgowy wykształcony, najlepiej po studiach, który odbył zajęcia praktyczne. Ponadto powinien lubić pracę przy komputerze. Od księgowego wymaga się umiejętnego analizowania wydarzeń, umiejętności pracy pod presją czasu i ogromnego skupienia, które jest niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych. Bardzo często słyszy się, że dobry księgowy powinien potrafić się „wyłączyć” na czas wykonywania swoich obowiązków, które stale związane są z liczeniem. Nie ukrywajmy również, że jest to stanowisko dla osoby systematycznej, uporządkowanej pod każdym względem, odpowiedzialnej, lubiącej stale się doskonalić. Jak wiemy, prawo rachunkowe ulega zmianom, a księgowy powinien znać wszelkie zmiany odpowiednio się stosować do obowiązujących przepisów. Praca jest bardzo stabilna, wymagająca pewnych umiejętności. Nie wszyscy ja jednak postrzegają w tylko kolorowych barwach. Większość zwraca uwagę na liczne wady, szczególnie z samym trybem pracy. Praca siedząca, przy komputerze, nie zawsze przy odpowiednim oświetleniu. Ponadto wymaga się wykonania zadania w odpowiednim czasie, w związku z tym związana jest z wykonywaniem nadgodzin do zakończenia „zadania”. Jest to praca bardzo odpowiedzialna, a zatem mimo zmęczenia wymaga się skupienia, zaangażowania, a także analitycznego myślenia. Księgowy to zawód nie łatwy. Jest to odpowiedzialność za swoja prace, a także za firmy, którym służymy swoje usługi. Trudno jest więc z powierzeniem obowiązków osobie, która skupia się jedynie na celach zarobkowych.
Podsumowując możemy dojść do dwóch wniosków. Przede wszystkim kwestia wyboru zawodu nie powinna się skupiać na możliwościach zarobkowych, bardziej tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na możliwości zatrudnieniowe. Większość księgowych ma zapewnione stabilne zatrudnienie, a są i tacy, którzy decydują się na otwarcie swoich firm. Ponadto jest to zawód, który wymaga od pracowników pewnych cech jak i umiejętności i w przypadku tego zawodu, niestety tych kwestii w żaden sposób nie możemy przeskoczyć. Dlatego też pamiętajmy, że jeśli lubisz prace z liczbami, jesteś osobą odpowiedzialną, ale i lubiąca stawiać przed sobą większe wymagania, nie bojącą się doskonalenia zarówno umiejętności jak i swojej wiedzy to zawód księgowy jest właśnie dla Ciebie. Jeśli uważasz, że praca ta jest zbyt wymagająca, wówczas rozsądniejszym posunięciem jest znalezienie innej oferty pracy. Nie dokonujmy pochopnych wyborów, bo cenę możesz zapłacić sam, ale również pogrążyć przedsiębiorstwa, które Ci zaufały.