Przedsiębiorcy, którzy szukają sposobu finansowania inwestycji będącego alternatywą dla bankowych kredytów i linii kredytowych powinni przyjrzeć się produktowi finansowemu nazywanemu leasingiem. Zasadniczo geneza tej nazwy nie jest do końca znana, znane są natomiast doskonałe możliwości, jakie przedsiębiorcom daje w dzisiejszych czasach właśnie leasing. Za chwilę przybliżymy zalety tego produktu finansowego, ale wcześniej jeszcze należy wspomnieć o tym, że każdy przedsiębiorca powinien wykazywać odpowiednie dla swoich przychodów koszty. Jednocześnie szukając finansowania w banku każdy przedsiębiorca patrzy na to, żeby pieniądze pożyczyć po jak najmniejszym procencie, a więc możliwie jak najtaniej. Jeśli ktoś potrzebuje pieniędzy na zainwestowanie w środki trwałe to powinien bez wahania zdecydować się właśnie na leasing. Chociaż trudno mówić tutaj o zakupie czegoś na własność, bo decydując się na leasing godzimy się na to, że to bank jest właścicielem leasingowanego przedmiotu do czasu spłacenia przez nas ostatniej raty leasingu. Dzisiaj, z perspektywy dosyć dużego doświadczenia finansowego Polaków leasing staje się coraz bardziej popularny i coraz większa grupa polskich przedsiębiorców zdecydowała się z niego skorzystać. Obniżając dzięki temu skutecznie swój podatek dochodowy.
Jak działa leasing? Bardzo prosto. Zanim jednak napiszemy jak działa to zaczniemy od tego ile kosztuje. Jego oprocentowanie w skali roku to jakieś od dwóch do trzech procent, dzięki czemu jest to najniższe oprocentowanie z możliwych, jeżeli chodzi o finansowanie inwestycji za pieniądze bankowe. Mówimy oczywiście o uczciwie działających i normalnych bankach a nie o bankach zajmujących się jedynie rozdawaniem na lewo i prawo kredytów bo tam nawet leasing może być oprocentowany naprawdę wysoko. Zatem leasing działa w następujący sposób. To co chcemy kupić do firmy kupuje za Nas bank i bank użycza nam ten środek trwały czy przedmiot inwestycji w użytkowanie. My za to oddajemy bankowi raty miesięczne, na które dodatkowo otrzymujemy fakturę. Miesięczne raty z wystawionych faktur wpisujemy sobie w koszty, dzięki temu zmniejszamy swój podatek dochodowy o osiemnaście procent z wysokości raty. Dzięki temu możemy cieszyć się w firmie na przykład nowym samochodem, płacić za niego niskooprocentowane raty i jednocześnie, dzięki temu, skutecznie obniżać swój podatek dochodowy.
Każdy przedsiębiorca zainteresowany leasingiem powinien najpierw dowiedzieć się więcej szczegółów na ten temat u swojego księgowego bądź księgowej. Kwestie podatkowe w tym temacie są bardzo ważne, ponieważ leasing może być operacyjny a może też być finansowy. W tych dwóch rodzajach leasingu inaczej rozlicza się VAT po prostu. Natomiast to Wasze biuro księgowe powinno wiedzieć na ten temat więcej. Warto zapytać o szczegóły. Potem można udać się do banku, najlepiej tego, które prowadzi Waszą firmową księgowość i również zapytać o możliwości, jakie bank oferuje. Potem należy koniecznie iść do kilku największych banków i zapytać o to samo, a każdą ofertę dokładnie obejrzeć i porównać z pozostałymi. Na leasingu można naprawdę dużo zaoszczędzić jeśli zdecydujemy się na najlepiej oprocentowaną ofertę.