Podatki stanowią dochód państwa, dlatego ich płacenie jest egzekwowane przez odpowiednie organy. Wielu rodaków narzeka na system podatkowy i uważa, że podatki w Polsce są zdecydowanie zbyt wysokie. Sporo osób zwraca też uwagę na kwotę wolną od podatku, która według nich jest stanowczo za niska. Biorąc pod uwagę podatki w Polsce i porównując je z innymi krajami, wychodzimy dość kiepsko. Dodatkowo zniechęca nas szereg zmieniających się przepisów, według których mamy się rozliczać. Aby nie musieć przejmować się prawem podatkowym, sporo osób korzysta z pomocy biur rachunkowych pomagających bezbłędnie rozliczyć się z podatków. Jakie podatki w Polsce musimy płacić?

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, muszą płacić wszyscy, którzy posiadają dochód. Państwo może ścigać nas nawet przez dziesięć lat, jeśli ukrywaliśmy swoje dochody. Karą jest nie tylko zadośćuczynienie finansowe, ale także ryzyko odsiadki w więzieniu. Podatnik powinien wykazać wszystkie wynagrodzenia, które podlegają opodatkowaniu. Niestety tzw. szara strefa istnieje i nie zawsze udaje się wykryć oszustwa podatkowe. Niektóre działania tego typu traktowane są jak przestępstwa. Prawidłowe wypełnienie PIT-a daje spokój sumienia.

Podatki w Polsce to także CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Jest to podatek obciążający dochody uzyskane m.in. przez spółki. Jeśli nie chcemy samodzielnie rozliczać podatku CIT, możemy skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Podobnie ma to miejsce w przypadku podatku VAT. Jest to podatek od towarów i usług. Należy do tych danin publicznych, jakimi są pośrednie podatki w Polsce. Oznacza to, że VAT płacimy nie bezpośrednio w urzędzie, ale pośrednio np. przy kupowaniu konkretnych towarów. Płacenie podatku jest obowiązkowe m.in. dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy niejednokrotnie starają się oszukiwać, aby płacić mniejszy podatek. Rząd pracuje nad zmianami w prawie, które miałyby umożliwić skuteczniejsze ściąganie podatku VAT od osób zobowiązanych do jego płacenia.

Podatki w Polsce obejmują również opłaty, jakie jesteśmy zmuszeniu uiścić w przypadku otrzymania darowizny lub spadku. Tutaj warto skorzystać z pomocy eksperta, który doskonale zna przepisy i jest w stanie wskazać nam jedną z wielu ulg, jakie przysługują w przypadku podatku od darowizny czy spadku. Ulgi związane są z przynależnością do określonej grupy podatkowej. Przykładowo siostra należy do pierwszej grupy podatkowej, zaś jej dzieci już do drugiej. Może się okazać, że nie dotyczy na obowiązek podatkowy.

Podatki w Polsce towarzysza nam również przy podpisywaniu umów cywilnoprawnych. Kupując samochód, musimy uiścić należną kwotę podatku. Oczywiście warto tutaj znać przepisy, które pozwalają na uniknięcie płacenia podatku w określonych okolicznościach. Ponadto w kraju obowiązuje podatek rolny czy podatek od nieruchomości. Również tutaj mamy do czynienia ze zwolnieniami. Jeśli nie wiemy, czy możemy być zwolnieni z płacenia podatku, warto zasięgnąć opinii specjalisty.