Zawód księgowy, zawód księgowa –  jeszcze kilkanaście a nawet kilka lat temu te słowa oznaczały pewnego rodzaju prestiż oraz społeczne zaufanie. W końcu mało kto był w stanie zrozumieć, ogarnąć i prowadzić księgowość przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynali swoje drogi do wielkich pieniędzy i wielkich biznesów. Kiedy w latach dziewięćdziesiątych polska przedsiębiorczość została najzwyczajniej w świecie uwolniona od komunistycznych ograniczeń w naszym kraju firmy zaczęły rosnąć jak grzyby po deszczu. Firma po firmie, jednak po drugiej, powstawały i rozwijały się. Wraz z nimi powstawały pierwsze biura księgowe i biura doradców podatkowych. Tyle tylko, że w tamtych czasach naprawdę trzeba się było znać na rzeczy, żeby móc prowadzić biuro księgowe. Każdy księgowy musiał zdawać egzaminy, zdobyć odpowiednie licencje i pozwolenia. Wybierają dla swojej firmy biuro księgowe kilka lat temu mieliśmy pewność, że mamy do czynienia ze specjalistą i profesjonalistą w swojej dziedzinie. Tak, to graniczyło wręcz z pewnością, że wybrane przez nas biuro księgowe wie o księgowości dosłownie wszystko. Niestety dzisiaj sprawa wygląda już zupełnie inaczej.
Całkiem niedawno ustawa o uwolnieniu części zawodów sprawiła, że dzisiaj biuro rachunkowe czy biuro księgowe otworzyć może dosłownie każdy. Ustawodawcy wyszli z założenia, że prowadzenie firmowej księgowości nie wymaga dzisiaj specjalistycznej wiedzy i naprawdę dużego doświadczenia. Uwolnienie zawodu spowodowało, że lawinowo zaczęły się otwierać niewielkie biura księgowe, które ogłaszają się jako doskonali specjaliści od wszystkiego, co wiąże się z prowadzeniem firmowych finansów. Tym czasem prawda jest taka, że większość takich domorosłych księgowych nie ma podstawowej wiedzy o podatkach czy chociażby przepisach skarbowych. Wszystko jest pisane palcem na wodzie, bo rola takiego profesjonalnego księgowego ogranicza się jedynie do obsługiwania komputerowego programu do księgowości. I dokładnie tak działają właśnie te nowe biura rachunkowe, które powstały po uwolnieniu ustawy. Wykupują licencję do programu księgowego i krok po kroku wprowadzają do niego dokumenty finansowe klientów. Wszystko liczy program, a jedyna praca ogranicza się do jego obsługi. Na pytanie, o jakieś szczegółowe informacje najczęściej słyszymy informacje o tym, że trzeba to sprawdzić i że na odpowiedź trzeba poczekać dzień czy dwa.
W takim razie, jakie są plusy i minusy tego, że biuro księgowe może otworzyć dzisiaj każdy? Największym plusem jest chyba duża konkurencja na rynku usług księgowych, dzięki czemu w ostatnim czasie usługi księgowe potaniały we wszystkich biurach, nawet tych z największym doświadczeniem. Kolejnym plusem może być też to, że biura rachunkowe walczą o klienta nie tylko cenowo ale również poprzez dodatkowe usługi. Dzisiaj można oczekiwać, że to biuro księgowe przyjedzie do Nas po dokumenty a nie odwrotnie. No i jeśli chodzi o plusy to byłoby to na tyle. Minusów jest trochę więcej. Przede wszystkim to niski profesjonalizm i mały poziom wiedzy takich biur, które powstały po uwolnieniu się zawodu. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich ale zdecydowanej większości. Kolejnym problemem może być mała odpowiedzialność biur rachunkowych za ewentualnie popełnione w księgowości klienta błędy. Niby dokumenty do ewentualnej kontroli skarbowej są do wglądu w biurze księgowym, ale tylko i wyłącznie profesjonalnie działające biura rachunkowe sprzed wejścia w życie ustawy o uwolnieniu zawodu ponoszą odpowiedzialność za wykazane w trakcie kontroli braki czy uchybienia albo pomyłki. Gdyby szukać dalej minusów uwolnienia zawodu księgowego no to chyba największym minusem będzie jednak to, że działa tak dużo biur księgowych, że w zasadzie co kilkaset metrów w większym mieście jest reklama jakiegoś biura. Tym czasem, żeby znaleźć takie biuro księgowe z prawdziwego zdarzenia, które ma odpowiednie licencje i pozwolenia jeszcze sprzed ustawy to już trzeba się trochę natrudzić. Albo przynajmniej popytać znajomych, którzy również prowadzą swoje firmy.