money-1078267_1280Istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy, które wcale nie wymagają tak wielkiego kapitału początkowego. Oczywiście inwestorzy przez wielkie I doskonale wiedzą jakie wybrać mechanizmy rynkowe, by skutecznie powiększać własne aktywa przy minimalnym ryzyku. Są też i tacy, którzy kochają giełdowe parkiety i rynki tylko i wyłącznie ze względu na dreszcz emocji wiążący się w nieunikniony sposób z obstawianiem własnych pieniędzy. W uproszczeniu granie na giełdzie nie różni się aż tak mocno od hazardu, chociaż naturalnie ekonomiści twierdziliby, że za prawidłami rynkowymi stoi o wiele więcej matematycznych reguł niż przypadkowości. W rzeczywistości jednak każdy kolejny wielki kryzys finansowy lub krach na giełdzie albo bankructwo międzynarodowej korporacji, uwidacznia jak bezradni wobec automatycznie regulującego się rynku są wszelcy analitycy.
Wielki wpływ międzynarodowych korporacji, rządów państwowych próbujących wpływać na globalną ekonomię, spekulantów, inwestorów, a także zwykłych konsumentów – na kształt współczesnego świata nie pozostaje niezauważony. Inwestorzy i ludzie obracający kolosalnymi sumami gromadzą często na swoich kontach więcej środków niż przeciętnej wielkości średnio rozwinięte państwo. Budzi to naturalne poczucie niesprawiedliwości, jednak zamożni ludzie mają prawo wykorzystywać swoją pozycję i pomnażać w uczciwy sposób swoje środki. Najchętniej wybieraną przez nich formą inwestycji jest lokowanie środków w spółki. Dzięki temu mogą działać poprzez wiele zarządów na różnych poziomach i wykorzystywać koniunkturę czy to na rynku surowcowym, energetycznym, czy też farmakologicznym albo technologicznym.
Naturalnie inwestorzy rzadko kiedy starają się być wszędzie – nowoczesne technologie kosmiczne, firmy kosmetyczne, kluby sportowe, przedsiębiorstwa transportowe, wymagają różnej specjalizacji. Prowadzi to do tego, że jeśli inwestor doskonale czuje się w przemyśle naftowym, stara się kontrolować jak najwięcej firm w danym segmencie, wprowadzać i przejmować nowoczesne technologie i cały czas pozostawać w obiegu. Niektórzy inwestorzy doskonale sprawdzają się w sektorze nieruchomości, masowo nabywając mieszkania od deweloperów i następnie sprzedając je lub wynajmując po zdecydowanie korzystniejszych stawkach. Zarabiać można na wszystkim, jednak akcje, złoto czy nieruchomości, to konkretne dobra zarezerwowane dla konkretnej grupy odbiorców.
Nie oznacza to jednak, że osoby mniej zamożne nie mają możliwości znalezienia i dla siebie ciekawego sposobu na oszczędzania i pomnażanie tychże oszczędności. Wersja bardziej asekuracyjna wykorzystuje takie dostępna na rynku usługi i produkty jak lokaty – oddanie bankowi na jakiś czas swoich  środków pozwala na otrzymanie po umówionym terminie zwrotu środków z odpowiednim odsetkiem. Są to jednak przeważnie odsetki tak niskie, że trudno poważnie myśleć o robieniu kapitału za pomocą lokat bankowych. Dla bardziej wytrawnych graczy znających niektóre mechanizmy rynkowe, dostępne są chociażby usługi rynku forex.