Już na starcie należy o tym powiedzieć, że w każdej większej firmie są potrzebni wyspecjalizowani pracownicy do tego, aby zwiększać wydajność firmy. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, a także jego misji należy zaliczać m.in. informatyka, kierownika a także wiele innych stanowisk, które stanowić będą o sile danej jednostki pracy. Aby jednak firma sprawowało prawidłowym przebiegiem finansowym, wpływami od kont np. kontrahentów tak właściwie powinien to być jeszcze jeden wakat związany dokładnie jako księgowy.

Już nawet w średniej firmy obecność danych zawodów jest wręcz obowiązkowa. W pracy gdzie większość wakatów jest obsadzona na przedstawicieli handlowych należy także pomyśleć o stanowiskach, które są związane z obrotami danej spółki. W tym przypadku należy wymienić księgowego. To właśnie ta osoba, na tym stanowisku w bardzo dużej mierze odpowiada tak właściwie za to czy wszystkie finanse firmy się zgadzają czy jednak coś idzie w innym kierunku.

Co należy zrobić aby pomyśleć o dostaniu się na stanowisko pracy związanego z pracą w księgowości. Jeśli ktoś jest jeszcze młody powinien zastanowić się nad tym aby tak właściwie wybrał odpowiedni kierunek studiów. W nawiązaniu do przyszłej kariery z pewnością pracodawcy mogą zwrócić uwagę na te osoby, które ukończyły uczelnię wyższą z odpowiednim profilem a takie, które jednak są tylko po zdaniu matury, mających średnie wykształcenie.

Jakie kierunki studiów będą wskazane na pracę księgowego? Tutaj należy wymienić wszystkie, które są ściśle powiązane z ekonomią bądź finansami. Na tych specjalnościach z pewnością można poznać wszystkie najważniejsze pojęcia a także w praktyce zrozumieć na czym polega praca w dziale księgowości. W przypadku niektórych uczelni wyższych, studenci mogą liczyć na to, że w ramach edukacji (na I lub II stopniu) odbyć muszą obowiązkowe praktyki w wybranej przez siebie firmie lub zakładzie ściśle powiązanym z działem księgowości. Bardzo dobra opcja dla wszystkich osób, które zamierzają pozyskać swoje pierwsza doświadczenia w związku z takimi stanowiskami. Warto też się zastanowić czy studiowanie na prestiżowej uczelni na odpowiednim kierunku może gwarantować pewną pracę. W tym przypadku to nie jest tak ściśle powiązane.

Każdego roku można zauważyć w statystykach, że co raz więcej liczby absolwentów przybywa w związku z ukończeniem kierunku finanse i rachunkowość czy ekonomia. Jednak nie wszyscy od razu po studiach otrzymują swoje wymarzone pracę. Każdy student w trakcie swojej edukacji na I lub II stopniu powinien się ściśle zastanowić nad tym na jakim stanowisku zamierza pracować. Jeśli ktoś ma już trwale obraną ścieżkę powinien ją w sposób trwały realizować. Z tego powodu studenci zamierzający podejmować pracę w księgowości powinni próbować znaleźć jakieś pierwsze doświadczenia jako nawet bezpłatny wolontariat na określonym stanowisku. Takie osiągnięcie z pewnością doceni w późniejszej pracy każdy pracodawca.

Studia związane z księgowością to także świetny czas na to aby zdobywać pierwsze doświadczenia w pracy w międzynarodowych stanowiskach. Na kierunkach związanymi z finansami warto rozejrzeć się nad firmami, które chętnie podejmują zatrudnienie studentów określonych kierunków(np. ekonomia, matematyka) przygotowujących do pracy ściśle powiązanych z działem np. kadr. Dodatkowo ktoś komu zależy na rozwoju swoich umiejętności językowych powinien się zastanowić nad tym aby wybrać się na wymiany międzynarodowe studentów określone jako Erasmus. Dzięki temu można spróbować podnosić swoje umiejętności nie tylko związane stricte z finansami ale także z językiem obcym.

Czy w zawodzie księgowego istnieję konieczność ukończenia uczelni wyższej z określonym profilem specjalności? To pytanie jest bardzo wątpliwe ponieważ w dużej mierze zależy to od podejmowanego stanowiska. Warto jednak dodać o tym, że jednak aby się starać o wyższe stanowiska w przyszłości (pracując np. w międzynarodowej korporacji) pracodawcy w wielu przypadkach wymagać będą od pracownika tytuł ukończenia uczelni wyższej (I lub II stopnia). Wykształcenie w tym przypadku jest bardzo ważne ale jednak nie każdy zamierza zapisywać się na studia. Zdarzać się mogą także takie osoby, które z chęcią ukończą określonego rodzaju kursy przygotowujące do pracy w księgowości i starać się będą szukać pierwszych zleceń. Oczywiście w taki sposób też można ale obecnie można spotkać większa liczbę ogłoszeń, która ściśle jest powiązana z oczekiwaniami pracodawców jako wykształcenie wyższe. Dlatego co raz lepszym ogłoszeniem może być studiowanie na kierunkach zaocznych a do tego szukanie pracy na początek na nie cały etat, dorywczej aby później po ukończeniu uczelni zdobyć wymarzone stanowisko.