Obecnie kadry to już nie tylko niemiła pani, która wydaje niezbędne dokumenty pracownikom. Dzisiaj działy personalne są o wiele bardziej rozbudowane, a coraz więcej osób interesuje się pracą jako specjalista ds. HR. Kadry zajmują się zwykle wynagrodzeniami, wymiarem urlopu oraz wydani wam potrzebnych zaświadczeń. Obecnie zakres obowiązków kadrowych nieco się zwiększył. W dużych firmach, które stawiają na rozwój, trudno wyobrazić sobie na tym stanowisku nieprzyjemną i mało komunikatywną osobę. Do jej zadań należy bowiem nie tylko praca z dokumentami, ale też udział w rekrutacji oraz planowanie ścieżki rozwoju pracowników.

Firmy zatrudniają dzisiaj nie tylko osoby znające doskonale przepisy i potrafiące wyliczyć wynagrodzenie oraz urlop. Coraz większą wagę przykłada się do rozwoju pracowników, selekcji kandydatów podczas rekrutacji oraz motywowania personelu. Ma się to przełożyć na lepsze funkcjonowanie firmy, efektywność pracowników i uzyskiwanie satysfakcjonujących rezultatów. Kadry to dzisiaj dział otwarty na pracowników, a nie zamknięty i skupiony na papierkowej robocie.

Istnieje podział na tzw. twardy i miękki HR. Skrót wywodzi się od angielskiego sformułowania Human Resources i dotyczy zarządzania zasobami ludzkimi. Twardy HR ma odpowiadać za zadania, które zawsze wykonywały Kadry. Chodzi o przygotowywanie dokumentów do ZUS, nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy czy ewidencjonowanie czasu pracy. Miękki HR to coś, co interesuje sporo osób. Opiera się na działaniach mających na celu inwestycję w pracownika i jego rozwój, aby stał się dla firmy cenny i skuteczny. Aby objąć stanowisko specjalisty ds. HR, warto wybrać odpowiednie studia. Polecanym kierunkiem jest zarządzanie zasobami ludzkimi, ale na tych stanowiskach dobrze sprawdzają się też absolwenci socjologii czy psychologii. Pracownik działu HR odpowiada m.in. za tworzenie systemów motywujących pracowników, przygotowywanie właściwych szkoleń i kursów, które podnoszą kwalifikacje personelu. Jest to o wiele więcej zadań, niż spełniały dotychczasowe kadry.

I ile dawne kadry nie wymagały od zatrudnianych osób posiadania niczego więcej poza wiedzą, o tyle dzisiaj aplikowanie do działu personalnego powinno wiązać się z określonymi cechami charakteru. Jest to praca z ludźmi, dlatego liczy się komunikatywność. Konieczna jest charyzma oraz doskonała umiejętność organizowania czasu. Osoba taka powinna być też dyskretna, ponieważ dzięki temu zyskuje uznanie pracowników. Minusem pracy w działach personalnych jest konieczność uczestniczenia w zwolnieniach pracowników.

Wiele firm prowadzi kadry w swojej siedzibie i zatrudnia specjalistę lub całą grupę osób tworzących dział personalny. Jeśli nie chcemy zatrudniać pracowników do spraw twardego HR, możemy zdecydować się na outsourcing. Zewnętrzna firma może zająć się sprawami kadrowymi, przygotowywaniem dokumentacji oraz ewidencjonowaniem czasu pracy. Jeżeli zależy nam bardziej na HR miękkim, warto zastanowić się nad zatrudnieniem własnego pracownika, który będzie dobrze znał firmę.