Prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga od danej osoby przede wszystkim posiadania odpowiedniej wiedzy. Nie wystarczy jednak skończyć studiów lub specjalistycznego kursu, aby objąć posadę księgowego w renomowanej firmie lub poprowadzić własne biuro rachunkowe. Niezbędne jest przejście przez solidne szkolenie, a także ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga znajomości aktualnych przepisów. Najłatwiej aktualizować swoją wiedzę pracując w branży. Ogromnie ważne jest uczestniczenie w branżowych szkoleniach, które pozwalają zapoznać się z nowymi zasadami oraz poznać sposoby na ułatwienie sobie pracy. Do tych ostatnich można zaliczyć specjalne programy komputerowe, które zdecydowanie ułatwiają prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Księgowy powinien zajmować się rachunkowością firmy oraz reprezentować ją w urzędzie skarbowym. Jeśli zatrudniamy księgowego jako etatowego pracownika, wciąż mamy dostęp do jego wiedzy i możemy w dowolnej chwili skorzystać z jego porady w kwestii finansowej. Praca na etacie nie wymagała nigdy od księgowego żadnych licencji. Wystarczy umiejętne prowadzenie ksiąg rachunkowych. Ważna jest tutaj dokładność i sumienność, ponieważ nawet najmniejszy błąd nie powinien wkraść się w rozliczenia. Dobry księgowy chce się rozwijać, aktualizować wiedzę i zyskiwać nowe umiejętności. Nie każda firma to oferuje, dlatego niektórzy wypalają się na swoim stanowisku i poszukują nowej posady, która umożliwi im rozwój zawodowy.

Księgowy może posiadać wykształcenie kierunkowe lub ukończyć kurs. Najważniejsze jest doświadczenie. Osoba po rachunkowości może potrafić mniej, niż ktoś, kto ukończył szkolenie i odbył staż lub praktykę w dużej firmie. Wiedza i doświadczenie są istotne szczególnie dla pracodawców, którzy sami nie znają się na księgowości i chcą polegać na zatrudnionym pracowniku w każdej sytuacji. Prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga też znajomości programów komputerowych, które powszechnie stosuje się dziś w branży. Pozwalają one zaoszczędzić czas i zapobiegają błędom w obliczeniach. Systematyczna aktualizacja oprogramowania pozwala być na bieżąco z przepisami i nie popełniać błędów wynikających z ich nieznajomości. Oprogramowanie wymaga inwestowania w jego aktualizację czy wymianę, jednak usprawnia pracę księgowych i ułatwia przygotowywanie zestawień czy raportów. Nie da się ukryć, że przechowywanie danych w komputerze jest też o wiele wygodniejsze niż gromadzenie stert segregatorów.

Jeśli księgowa chce oferować prowadzenie ksiąg rachunkowych w prywatnym biurze, musi posiadać licencję. Obecnie w życie wchodzi zmiana przepisów, aby dostęp do zawodu miały wszystkie osoby posiadające niezbędna wiedzę i umiejętności. Obecnie sporo przedsiębiorców korzysta z usług biur, które oferują prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy. Zlecenie tego zewnętrznej firmie niejednokrotnie lepiej się opłaca. Ponadto nowoczesne biura pracują z wykorzystaniem najlepszych programów oraz oferują wygodne usługi świadczone za pośrednictwem Internetu.