Druk PIT 37 to opcja dla osób, które rozliczają się za pośrednictwem płatników. Tutaj wynagrodzenia rozliczane są przez pracodawców czy zleceniodawców. Z druku PIT 37 korzystają wszystkie osoby, które pracują w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie czy o dzieło. Pracodawca opłaca należne składki i dokonuje rozliczenia, a pracownik otrzymuje jedynie odpowiedni druk, na podstawie którego jest w stanie przygotować swoje zeznanie podatkowe. Jeśli samodzielnie musimy rozliczać składki, nie korzystamy z druku PIT 37. Tutaj niezbędny jest PIT 36. Pracownik przygotowuje za jego pomocą zeznanie obejmujące samodzielnie rozliczane składki, jak też te, które rozliczali płatnicy.
PIT 37 to najczęściej składany druk. Wypełniają go wszyscy, którzy są zatrudnieni w czyjejś firmie i to pracodawca odprowadza za nich składki. Do końca lutego każdy pracownik powinien otrzymać druk PIT 11, na podstawie którego przygotuje zeznanie podatkowe. Uwzględnia też przysługując mu ulgi oraz odliczenia od podatku. PIT 37 to także druk dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem. Warunkiem jest to, aby oboje małżonków mogło rozliczyć się za pomocą druku PIT 37. Za pośrednictwem tego formularza rozliczają się również emeryci i renciści, osoby pobierające stypendium czy zasiłek z ubezpieczenia społecznego. Druk składamy do urzędu skarbowego do końca kwietnia. Warto pilnować terminu, ponieważ urzędnicy z pewnością upomną się o nasze zeznanie podatkowe.
Druku PIT 37 nie mogą złożyć osoby, których małoletnie dziecko zarabiało w roku, za który przygotowuje się rozliczenie. Ponadto nie jest to druk dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. PIT 37 przygotowujemy wyłącznie wtedy, gdy płatnik odprowadza nasze składki i wypłaca nam wynagrodzenie.