Osoba płacąca podatki musi przestrzegać określonych przepisów, aby nie narazić się organom podatkowym. Ponadto warto zapoznawać się ze zmianami w prawie podatkowym, aby nasze podatki były uiszczane w odpowiedni sposób i prawidłowo rozliczane. Podatnik posiada jednak nie tylko obowiązki wobec państwa, ale również swoje prawa. Nie zawsze z nich korzystamy, ponieważ nie śledzimy przepisów i nie mamy pojęcia o zachodzących w nich zmianach. Szkoda, bo moglibyśmy odliczyć od podatku niektóre pozycje, gdybyśmy wiedzieli o takiej możliwości. Aby nie być dłużnikiem państwa, ale też uzyskać to, co się nam należy, wiele osób korzysta z pomocy profesjonalistów zajmujących się rozliczeniami podatkowymi. Wtedy mamy pewność, że dokumenty zostały wypełnione prawidłowo.

Jednym z praw, jakie przysługuje podatnikowi, jest zwrot nadpłaconego podatku. Każdy z niecierpliwością czeka na pieniądze, które mu się należą, ponieważ wspomogą domowy budżet. Swoje podatki możemy również rozliczyć wraz z małżonkiem. Dla niektórych wydaje się to kłopotliwe, ponieważ niegdyś urzędy wymagały oświadczeń, jakie składało się osobiście lub listownie. Dzisiaj cała procedura jest prostsza, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, dlatego chętnie oddają swoje rozliczenie w ręce specjalistów. Dzięki temu mają pewność, że podatki zostały prawidłowo rozliczone i pieniądze szybko wpłyną na wskazane konto. Jeśli zawarliśmy związek małżeński w styczniu lub lutym roku, za który chcemy się rozliczyć, nie ma sensu wypełnianie wspólnego zeznania. Wspólne rozliczenie za cały rok będzie możliwe dopiero wtedy, gdy przez pełne 12 miesięcy będziemy małżeństwem i będziemy posiadać wspólnotę majątkową.

W dzisiejszych czasach podatnik może rozliczyć swoje podatki za pośrednictwem formularza internetowego. Badania pokazują, że z roku na rok maleje ilość osób, które rozliczają się osobiście w urzędzie lub wysyłają formularz pocztą. Internet staje się coraz popularniejszym sposobem na wypełnienie zobowiązania wobec organu podatkowego. Sporo osób woli jednak udać się do urzędu, gdzie z pomocą pracownika wypełni swoje zeznanie podatkowe. Dla innych podatki nie są trudne do rozliczenia i stawiają na szybkość, jaką gwarantuje przygotowanie zeznania drogą internetową.

Badania pokazują także, co społeczeństwo myśli o wysokości podatków oraz unikaniu ich płacenia. Spora część osób twierdzi, że podatki w naszym kraju są zdecydowanie zbyt wysokie. Niemała ilość badanych nie dziwi się pracodawcom, którzy nie zatrudniają swoich pracowników w oparciu o umowę, ponieważ wiąże się to z opłacaniem wysokich składek. Spore grono osób twierdzi, że rozumie takie postępowanie pracodawców. Niewielki odsetek nawet pochwala takie zachowanie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podatki są dość wysokie.

Życie podatnika jest dość skomplikowane. Niektórzy mają problemy z wykonaniem rozliczenia, dlatego chętnie korzystają w pomocy urzędników lub specjalistycznych firm, które przygotowują zeznania podatkowe dla swoich klientów. Skorzystanie z takiej pomocy wydaje się rozsądne, gdy nie znamy przysługujących nam praw i nie wiemy, jak korzystać z ulg podatkowych.