Księgowość to branża, która wydaje się być zdominowana przez kobiety. Nic w tym dziwnego. Wiele osób zauważa, że to właśnie kobiety są bardziej systematyczne i dokładne. Są to cechy pożądane u osób chcących prowadzić księgowość firmy. Nie znaczy to jednak, że mężczyźni są wykluczeni z grona osób ubiegających się o zatrudnienie w tej branży. Badania pokazują jednak, że to z usług kobiet chętniej korzystają osoby poszukujące księgowej. Spora ilość badanych zapewnia, że wolałaby, aby ich rozliczeniami zajmowała się kobieta.

Założenie swojego biura rachunkowego okazuje się znakomitym sposobem na biznes. Wiele kobiet prowadzi biura w domu, dzięki czemu unika kosztów związanych z wynajmowaniem lokalu i urządzaniem go na potrzeby biura. Obecnie księgowość nie wymaga jedynie umiejętności liczenia, ale także posługiwania się programami komputerowymi. Ich zadaniem nie jest jednak skomplikowanie zadań należących do księgowego, ale ułatwienie jego pracy. Stosuje się programy, które ułatwiają przygotowywanie raportów, dokumentacji oraz archiwizowanie danych.

Jak zacząć karierę? Księgowość wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności potwierdzonych zdobytymi dyplomami czy certyfikatami. Jednym ze sposobów na wkroczenie na ścieżkę kariery jest udanie się na specjalistyczny kurs lub odbycie odpowiednich studiów. Księgowa nie może być karana i musi korzystać z pełni praw publicznych. Odpowiednie doświadczenie w tym zawodzie pozwala na założenie własnej działalności. Jeśli jednak posiadamy wiedzę i znamy aktualne przepisy, możemy spróbować swoich sił w biurze rachunkowym lub szukać etatu w jednej z firm. Prowadzone są liczne szkolenia, także internetowe, co ułatwia zapoznanie się z zawodem.

Księgowość to nie tylko ukończenie studiów czy studium. Trzeba wciąż aktualizować swoją wiedzę, aby nie popełniać błędów przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Dobry księgowy chce się rozwijać i traktuje księgowość niemal jak swoją pasję. To, ile wiemy i jakie posiadamy doświadczenie, przekłada się na zarobki. Jeśli dana osoba zatrudniona jest w dużej firmie, może liczyć na kilka tysięcy złotych miesięcznie. W korporacjach główny księgowy zarabia nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dla wielu osób najkorzystniejszym rozwiązaniem jest praca we własnym biurze rachunkowym. Tutaj nie ma górnej granicy wynagrodzenia. Zależy ono od tego, ilu firmom prowadzimy księgowość. Biura rachunkowe cieszą się spora popularnością, ponieważ korzystanie z ich usług jest dla wielu przedsiębiorców tańsze i wygodniejsze niż uruchamianie działu księgowości w swojej firmie.

Zawód księgowego cieszy się uznaniem. Jest to osoba nie tylko zajmująca się rozliczeniami, ale też doradzająca w kwestiach finansowych dotyczących firmy. Im więcej obowiązków oraz uprawnień posiada księgowy, tym lepsze są jego zarobki oraz większy prestiż. Wiele osób decyduje się na taką ścieżkę kariery, ponieważ zawód ten nie zniknie z rynku pracy. W każdej firmie potrzebne jest prowadzenie rachunkowości. Jeśli nie robi tego pracownik etatowy, to księgowy z biura rachunkowego.