Korzystanie z urządzeń, jakimi są kasy fiskalne, to dla jednych ułatwienie pracy, dla innych jej utrudnienie. Codzienne obowiązki są ułatwione głównie z powodu innowacyjności kas fiskalnych i ich licznych funkcji, które mogą usprawniać obsługę klientów czy dokonywanie kontroli magazynu. To, jaka kasę wybierzemy, zależy od naszych potrzeb. Na rynku znajdziemy między innymi niewielkie i bardzo wygodne przenośne kasy fiskalne. Umożliwiają one wystawianie paragonów na targach czy w niewielkich sklepach. Jeśli posiadamy większy sklep lub chcemy podłączyć do kasy wagę, warto wybrać model jednostanowiskowy. Takie kasy fiskalne sprawdzają się m.in. w punktach gastronomicznych. Nie zajmują wiele miejsca, a umożliwiają współpracę kasy z czytnikiem kodów czy komputerem.

Najbardziej zaawansowanym modelem są kasy systemowe. Tutaj mamy do czynienia z kasą połączoną z komputerem obsługującym program magazynowy. Dzięki temu możemy na bieżąco kontrolować stany magazynowe, a praca z towarem staje się o wiele łatwiejsza. Systemowe kasy fiskalne to rozwiązanie stosowane najczęściej w dużych sklepach, gdzie są połączone z terminalami do kart płatniczych czy skanerami kodów. Na rynku dostępne są m.in. innowacyjne kasy POS. Tutaj musimy skupić się na zakupie odpowiednio dużej pamięci RAM oraz kasy z akumulatorem, który pozwoli na swobodną pracę w momencie, gdy w budynku nastąpi awaria prądu.

Stosowanie kas fiskalnych nie obowiązywało do tej pory wszystkich przedsiębiorców. Rząd planuje jednak wprowadzać zmiany w tej kwestii. Planowane jest wprowadzenie obowiązku stosowania kas fiskalnych przez firmy świadczące usługi w branży prawniczej, lekarskiej, dentystycznej, kosmetycznej, fryzjerskiej, gastronomicznej oraz warsztaty samochodowe. Tutaj obowiązek zakupu i korzystania z kasy miałby dotyczyć każdego, bez względu na to, jak wysoki dochód osiąga. Nie da się ukryć, że dla wielu osób kasy fiskalne to spory problem, ponieważ wiąże się to z płaceniem odpowiednio wysokiego podatku. Obecnie z kasami fiskalnymi oswoili się już taksówkarze, którym nakazano wprowadzenie tych urządzeń kilka lat temu – więcej tu.

Po co kasa fiskalna u fryzjera? Kasy fiskalne to sposób na obliczanie obrotu. W ten sposób można łatwiej obliczyć dochód, który będzie podlegał opodatkowaniu. Tutaj pojawia się kwestia uczciwych i nieuczciwych sprzedawców. Jeden fryzjer wykaże całkowity dochód i zapłaci uczciwie należny podatek, inny zrezygnuje z ujawniania całości dochodu i zapłaci o wiele mniej. Obowiązkowe kasy fiskalne miałyby zlikwidować taką sytuację i sprawić, że wszyscy będą płacić podatek adekwatny do osiąganego dochodu. Uczciwi przedsiębiorcy są zwolennikami wprowadzenia obowiązkowych kas. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku tych, którzy do tej pory starali się oszukiwać przy obliczaniu dochodu.

Kasy fiskalne obecne w niemal każdym punkcie mają być też ukłonem w stronę konsumentów. Otrzymanie paragonu za wykonaną usługę pozwoli klientowi dociekać swoich praw, jeśli zajdzie taka potrzeba. Bez dowodu zakupu nikt nie przyjmie reklamacji.