W dzisiejszych czasach można pozwolić sobie na znaczne ułatwienia w kwestiach pracy przedstawiciela handlowego. Mowa oczywiście o nowoczesnych systemach CRM, które pozwalają nie tylko zarządzać handlowcami, ale też kontrolować postęp ich pracy, dając pracodawcom rzetelne raporty aktualizowane na bieżąco. Niezwykle pomocna jest także wizualizacja danych na mapie.

Czym jest Route.Plus?

Route.Plus to zaawansowany system stworzony dla handlowców. Opiera swoje działania na bazie danych, która zawiera wszelkie potrzebne informacje na temat klientów, tym samym ułatwiając działania przedstawicieli handlowych. Za pomocą tego narzędzia można dokładnie zaplanować trasę pracownika i uwzględnić miejsca, które będzie musiał odwiedzić. Chodzić może nie tylko o samych klientów, ale też krótki pobyt w biurze, drogę z domu do kontrahenta itd.

Program ten pozwala firmie zachować ciągłość pracy. Za przykład można wziąć sytuację, kiedy przedstawicielowi handlowemu przypisanemu do danego terytorium zepsuje się samochód, przez co nie będzie w stanie dotrzeć do klientów zaplanowanych na konkretny dzień. System może poinformować o tym fakcie handlowców z sąsiednich terytoriów, którzy nie posiadają tak napiętego grafiku, dzięki czemu zajmą się klientami swojego kolegi, a on na swojej głowie będzie miał tylko jak najszybszą naprawę pojazdu.

Bardzo ciekawą funkcją jest także uwzględnianie wielu wytycznych przy planowaniu tras. Zdarza się przecież, że poszczególni klienci nie mogą brać udziału w spotkaniach cały czas. Z tego powodu w systemie zamieszcza się informacje na temat tego, że klient X może być odwiedzany tylko w poniedziałki i czwartki w okolicach godziny 14:00. Po każdym spotkaniu handlowiec wpisując dane do programu pozwoli uzyskać przedsiębiorcy dokładny raport.

Jak wyglądają raporty i dlaczego są ważne?

Jak wygląda raport za pomocą systemów CRM? Najczęściej jest to wizualizacja danych sprzedażowych. Na mapie konkretnego regionu lub całego kraju przedsiębiorca będzie mógł zobaczyć, skąd czerpie najwięcej zysków i gdzie ma najwięcej klientów. Regiony mogą bazować na terytoriach działań handlowców, a także podziałach na gminy, powiaty, województwa. Pomaga to lepiej dostosować grafik, ponieważ w przeciwnym wypadku może się okazać, że jeden pracownik w małym obszarze ma więcej pracy, niż np. trzech pracowników na znacznie większym terenie.

Program do wizualizacji danych Route.Plus jest też bardzo czytelny i niezwykle łatwy w obsłudze. Mapa podzielona na obszary może pokazywać różne interesujące przedsiębiorcę sprawy. Przede wszystkim może one skontrolować swoich pracowników, to jest sprawdzić, gdzie obecnie się znajdują, ponieważ będą wyposażeni w urządzenia GPS. System pokaże także efekty sprzedażowe.

Wizualizacja danych na mapie może także zawierać wskaźnik wolnego czasu na danym terenie (na 1 dzień), gdzie 100% oznacza zaplanowanie dnia pracy handlowca w konkretnym obszarze na 8 godzin. Jeżeli wskaźnik pokazuje więcej, niż 100%, warto wysłać tam kolejnego pracownika. Istotne są także wizualizacje sprzedażowe. Większe dochody w danym miejscu pozwalają skierować działania swojej firmy głównie w stronę klientów z efektywnego terytorium. Route.Plus pozwala analizować także wybrane obszary w różnych przedziałach czasu, tj. mogą pokazać przedsiębiorcy raport tygodniowy, miesięczny, kwartalny itd. Znacznie ułatwia to układanie strategii przedsiębiorstwa. Bardzo ciekawe jest to, że Route.Plus oferuje darmową wersję demo, dzięki czemu można samodzielnie ocenić działanie systemu bez ponoszenia kosztów!