business-257872_640Zakładając działalność gospodarczą, zwłaszcza pierwszą, właściciel staje przed wieloma wyborami. Musi bowiem podjąć decyzje w sprawach związanych ściśle z prowadzeniem swojej działalności gospodarczej, przeliczyć wszystkie koszty, jakie będzie musiał ponosić w związku z założeniem działalności. Istotne jest dotrzymanie wszystkich terminów związanych z założeniem działalności gospodarczej. Nowy przedsiębiorca ma naprawdę wiele do załatwienia zanim będzie mógł spokojnie rozpocząć prowadzenie i zarabianie na swojej działalności gospodarczej.
Bardzo istotnym wyborem, przed jakim staje świeżo upieczony przedsiębiorca jest wybór czy będzie prowadził księgowość sam, czy też skorzysta z usług biura rachunkowego. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na prowadzenie księgowości sam, musi oczywiście mieć świadomość, że prawo podatkowe zmienia się bardzo dynamicznie, konieczne jest śledzenie zmian na bieżąco, by w sposób prawidłowy rozliczać swoją firmę. Przedsiębiorca taki musi pamiętać o wypełnianiu szeregu dokumentów, dokumentów przechowywaniu ich przez oznaczony czas i dokonywaniu terminowych rozliczeń. Sprawa komplikuje się wraz z rozwojem prowadzonej działalności. Bo nagle może okazać się, że przedsiębiorca z rozliczania się w sposób zryczałtowany, prosty do liczenia, musi nagle rozpocząć rozliczania podatku VAT. Jest to zależne od dochodów uzyskanych przez firmę w określonym czasie.
Wiele osób gubi się w rozliczeniach, nie chce brać na siebie odpowiedzialności za prowadzenie księgowości swojej firmy i dlatego decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego. Wybór ten nie jest łatwy, bo na rynku bardzo wiele biur oferuje swoje usługi. Dobrze jest współpracować z księgowym sprawdzonym, takim, który świetnie zna przepisy prawa podatkowego, ale także prawa pracy i prawa cywilnego, co okazuje się niejednokrotnie bardzo potrzebne przy prowadzeniu swojej działalności. Dobry księgowy powinien znać odpowiedź na każde pytanie swojego klienta, związane z rozliczeniami jego firmy, a jeśli nawet nie zna odpowiedzi od razu, to wiedzieć gdzie jej szukać. Ważne jest też, aby księgowy był na tyle dyspozycyjny, by można było się do niego zwrócić o pomoc w niemal każdej chwili. Jeśli znajomi prowadzący działalność gospodarczą korzystają z usług biura rachunkowego i są zadowoleni, to warto skorzystać z ich doświadczeń. Sprawy księgowości są bardzo istotne i przekona się o tym każdy, kto choć raz nie dopełni wszystkich formalności wobec Urzędu Skarbowego.
Korzystanie z usług biura rachunkowego zwalnia przedsiębiorcę z części odpowiedzialności za błędy w dokumentacji firmy. Oczywiście nie zwalnia to z odpowiedzialności za nieprawdziwe dane w dokumentach, albo niedostarczenie ich na czas. Jednak, jeśli w rozliczeniach finansowych, które wysyłane są do Urzędu Skarbowego pojawi się błąd, to będziemy mogli liczyć na to, że to księgowy go naprawi.
Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym w zakresie prowadzenia rozliczeń, należy udzielić księgowemu pełnomocnictwa do prowadzenia spraw w tym zakresie.