Kadry i płace to jeden z działów, bez którego nie może obyć się firma. Istnieją dwa sposoby na to, aby płace naszych pracowników były prawidłowo wyliczone, dokumenty wypełnione i dostarczone do odpowiednich jednostek. Pierwszym sposobem na to jest stworzenie w firmie działu personalnego. Możemy zatrudniać jedną osobę, która posiada wykształcenie pozwalające na ewidencjonowanie czasu pracy, przygotowywanie umów czy dokumentów dla ZUS. Duże marki stawiają jednak na połączenie zadań twardego i miękkiego HR. Twardy to przede wszystkim rekrutacja, nawiązywanie stosunku pracy i płace wyliczone na czas. Miękki HR to natomiast zarządzanie zasobami ludzkimi, motywowanie zespołu i tworzenie dla pracowników programów umożliwiających podnoszenie kwalifikacji. Jeśli w naszej firmie funkcjonuje taki dział, potrzebuje specjalistów. Najlepszym rozwiązaniem są osoby, które ukończyły odpowiednie studia. Ponieważ działy personalne to dzisiaj więcej niż kadry i płace, młodzi ludzie są zainteresowani tym kierunkiem i wybierają studia umożliwiające im poznanie prawa pracy, ale także przygotowujące do pracy w ludźmi.

Innym sposobem na prowadzenie działań kadrowo-płacowych dla swojego zespołu jest zatrudnienie firmy zewnętrznej. Ma to swoje plusy i minusy. Dla pracodawcy zaleta jest fakt, że w jego firmie nie musi być dodatkowego miejsca na kadry i płace. Dzięki temu unika tworzenia biura lub kilku biur, zakupu oprogramowania i wyposażenia miejsc pracy, a także rezygnuje z kosztów szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zatrudnionych pracowników. Nie jest też zobowiązany do opłacania składek wynikających z podpisania umowy o pracę. Wielu pracodawców ceni sobie to, ze outsourcing gwarantuje im wykonanie zleconych zadań. Jeśli w firmie jest jedna osoba, która reprezentuje dział kadry i płace, to jej choroba może przyczynić się do opóźnień w wypłaceniu pensji lub uniemożliwić pracownikom wybranie ważnych dokumentów. Zewnętrzny dział personalny to dla wielu właścicieli firm po prostu wygoda i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Firma zajmuje się administracją, doradztwem, analizą potrzeb i tworzeniem planów rozwojowych pracowników.

Jeżeli jednak chcemy, aby w naszej firmie istniały kadry i płace, ma to wiele swoich zalet. Musimy oczywiście urządzić biuro i przygotować niezbędny sprzęt, a także zainwestować w rozwój pracowników tego działu. Warto jednak zastanowić się, co będzie dla nas korzystniejsze. Jeśli chcemy jedynie sprawnych i szybkich działań administracyjnych, może się tu sprawdzić firma zewnętrzna. Jeżeli zależy nam na obecności specjalisty do spraw HR w firmie, jego kontakcie z pracownikami i tworzeniu rozwiązań odpowiadających aktualnym potrzebom, zatrudnienie własnego zespołu może przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Plusem jest też to, że zatrudnianie pracowników i wysyłanie ich na dodatkowe szkolenia to inwestycja nie tylko w rozwój danej osoby, ale też w rozwój firmy. Im lepiej przygotujemy pracownika do pełnienia jego obowiązków, tym lepsze będzie osiągać efekty dla dobra firmy.