Osoby zainteresowane pracą w branży finansowej, mają do wyboru wiele przyszłościowych zawodów. Oczywiście, ta branża jest interesująca dla studentów i uczniów już od wielu lat, dlatego mnóstwo absolwentów tych kierunków już jest obecnych na rynku pracy i mniej lub bardziej skutecznie sobie oni radzą. Nie każdy wbrew pozorom może znaleźć zatrudnienie w tej specyficznej branży, nawet mimo posiadania wykształcenia w tej dziedzinie. Finanse to bardzo szerokie pojęcie. Wiele osób kojarzy je głównie z takimi zawodami, jak pracownik banku czy księgowy. Tymczasem w banku pracują ludzie o różnych specjalnościach, także takich pozornie odległych od świata finansów – np. psychologowie lub marketingowcy. Tymczasem, produkt bankowy, jak każdy inny, trzeba przecież dobrze sprzedać. Nieocenione okazują się umiejętności nawiązywania kontaktów, a nawet długotrwałych relacji ze szczególnie dobrze rokującymi klientami. Nie tylko więc sucha wiedza z dziedziny finansów jest przepustka do sukcesu w bankowości czy też w pokrewnych branżach. Trzeba posiadać też tzw. umiejętności miękkie, być elastycznym i skorym do ciągłego doskonalenia się, doszkalania. Dzięki temu można piąć się po szczeblach finansowej kariery, nawet z dyplomem humanisty w ręku.

Jak zostać księgowym
Z kolei zawód księgowego wymaga już posiadania kompetencji twardych, czyli zasobu wiedzy i umiejętności, które pozwalają mu wykonywać działania przypisane temu zadaniu. Mina księgowego nie można zdobyć, kończąc jakiś określony kierunek studiów. Oczywiście zalecane jest, by osoby, zajmujące się takim działem, miały wykształcenie z szeroko pojętej dziedziny finansów. Preferowane kierunki, to finanse i rachunkowość, ekonomia, różne kierunki matematyczne. Jednak nawet jeśli nie posiada się dyplomu z tej dziedziny, droga do tego zawodu nie jest zamknięta. Wiele uczelni prowadzi kursy lub studia podyplomowe z tej dziedziny. Księgowy musi znać specjalne programy, przeznaczone do przygotowywania rozliczeń. Na tym jego praca polega, więc dobrze by było, by osoba, która chce wykonywać taki zawód, nie maiła problemów z matematyką – oczywiście nie trzeba będzie wykonywać skomplikowanych obliczeń – teraz wykonuje to za nas komputer – jednak zawsze trzeba zachować czujność. Oprócz zdolności matematycznych, które, jak dowiedliśmy, nie muszą być jakieś wyjątkowe, należy cechować się przede wszystkim skrupulatnością i sumiennością. Jakikolwiek błąd może spowodować poważne nieprzyjemności, czasem jest tak, że księgowy musi dokonywać obliczeń i sprawdzać wszystko od początku nawet kilka razy, jeśli coś się nie zgadza. Od niego w dużej mierze zależy więc funkcjonowanie firmy na rynku. Problemy z urzędem skarbowym mogą być bardzo bolesne w skutkach, dlatego na stanowisku księgowego musi być zatrudniona osoba w stu procentach godna zaufania.
Istnieje jeszcze mnóstwo innych zawodów związanych z finansami, też wymagających w dużej mierze posiadania szeroko pojętych kompetencji miękkich, a nie tylko wiedzy czysto matematycznej. Do takich profesji z pewnością należy doradca finansowy.