3678747186_0bfb0d6a01_zPaństwo nakłada na każdego obywatela obowiązek płacenia podatku dochodowego. Zazwyczaj jest to suma wynosząca osiemnaście procent całego dochodu. Jednak w przypadku umowy o dzieło, jaką zawierają dziennikarze, pisarze, malarze, rzeźbiarze, muzycy czy też inni artyści bądź osoby, które tworzą rzeczy objęte ochroną praw autorskich, płaci się podatek wynoszący dziewięć procent zarobionej sumy. Zwykle podatek jest automatycznie odciągany od pieniędzy zarobionych przez ludzi, oni zaś dostają do ręki kwotę mniejszą o ten podatek. Raz do roku, w kwietniu, obywatele mają obowiązek rozliczyć się z zarobionych pieniędzy. Jeżeli odciągnięto im za wiele pieniędzy od zarobionej przez nich sumy, mogą liczyć na zwrot tej nadwyżki. Gdy zaś odprowadzono do tej pory za mały podatek, należy dopłacić brakującą kwotę. Na zwrot podatku lub jego części mogą też liczyć osoby, które uzyskiwały niezwykle niskie dochody.
Kiedy zbliża się kwiecień, a tym samym ostateczny termin złożenia deklaracji podatkowej za miniony rok, wiele osób wpada w panikę. Wypełnianie zeznania podatkowego nie jest bowiem łatwe dla kogoś, kto nie posiada wykształcenia ścisłego, zwłaszcza gdy jego sytuacja okazuje się z różnych przyczyn skomplikowana.
O ile deklaracja podatkowa osoby, która pracuje tylko w jednym miejscu na podstawie umowy o pracę, może jeszcze wydawać się stosunkowo łatwa, to sprawa zdecydowanie się komplikuje, gdy mamy się rozliczać wspólnie ze współmałżonkiem, gdy odpisujemy coś od podatku lub też gdy czerpiemy dochody z różnych źródeł. Szczególnie trudna okazuje się deklaracja podatkowa dla osób, które pracują w wielu miejscach na przykład na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Również wypełnianie zeznania podatkowego osób prowadzących jakąś działalność gospodarczą okazuje się trudną sprawą. Wiele osób samodzielnie biedzi się wypełnianiem dokumentów, nie raz popełnia błędy i musi przez to dostarczać do urzędu podatkowego korektę, czasami nie jedną. Nie raz niestety trzeba też zapłacić karę za błędy w wypełnianiu deklaracji podatkowej.
Aby się ustrzec przed tymi wszystkimi trudnościami, warto skorzystać z usług doradcy podatkowego. On pomoże nam wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty w prawidłowy sposób. Podpowie również, jakie rachunki powinniśmy zbierać przez następny rok, aby móc skorzystać z licznych ulg podatkowych i w efekcie dostać niemały zwrot podatku. Za usługi doradcy podatkowego nie zapłacimy bardzo wiele, a za to dzięki jego usługom oszczędzimy sporo czasu, nerwów i przede wszystkim – pieniędzy. Dlatego też warto jeszcze w marcu, a najlepiej w kwietniu udać się do takiej osoby i poprosić o pomoc w wypełnieniu zeznania podatkowego.
Osoby, które prowadzą samodzielną działalność gospodarczą, powinny w zasadzie przez cały rok korzystać z pomocy specjalisty od spraw podatku dochodowego. Przy comiesięcznej pomocy biura rachunkowego można przez cały rok efektywnie, szybko, sprawnie i bez pomyłek prowadzić księgi, wystawiać rachunki, zaś w kwietniu wypełniać zeznanie podatkowe.