Telefon od rekrutera to już połowa sukcesu, pierwszy proces selekcji zaliczony. Za kilka dni rozmowa kwalifikacyjna. Istnieją sposoby na to, aby się przygotować prawidłowo do job interview.
Błąd, który jest popełniany najczęściej przez przyszłych pracowników to oczywiście niezapoznanie się z misją jednostki organizacji. Należy dowiedzieć się, jak najwięcej o firmie do której wysłało się aplikację CV. Należy zwrócić uwagę na informację kluczowe. Nie warto stawiać najwyższego priorytetu, aby uczyć się na pamięć historii powstania firmy. Istotne jest to, aby dowiedzieć się o najistotniejszych faktów dotyczących organizacji – data powstania, liczba zatrudnianych pracowników, czym się zajmuję jednostka. Im więcej wartościowych faktów będziesz posiadać, tym lepiej uda Ci się wypaść przed osobą przeprowadzającą rekrutację. Taki sposób, to sygnał do przedstawiciela HR o tym, że ,,odrobiłeś pracę domową” z zakresu informację o firmie.
Decyzja o otwarciu profilu na Linkedin lub GoldeLine powinna być w 100% przemyślana. Taki sposób niesie ze sobą dużo korzyści. Jedna z nich, to oczywiście przedstawienie swojego biznesowego portfolio. Zaprezentować można na nim, doświadczenie, umiejętności, zainteresowania. Profil na tego typu stronie to twoja biznesowa wizytówka. Obecnie, coraz częściej rekruterzy przed wykonaniem telefonu do kandydata starającego się o pracę dokonują weryfikacji profilu na stronach, typu LinkeDin lub GoldenLine. To, tutaj następuję ,,przewertowanie” praktycznych umiejętności, a także doświadczenia zawodowego.
Warto zapoznać się z pytaniami, które są najczęściej zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej. Miejsce, gdzie ich najlepiej należy szukać to oczywiście Internet. Przychodząc na job interview przygotowanym, z najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej ciężko Cię będzie zaskoczyć jakimś podchwytliwym pytaniem. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że po utrzymaniu kwestii związanej z podaniem oczekiwanego wynagrodzenia nie ,,wybijesz” się z rytmu, a rekrutacja przebiegnie pomyślnie.
Oczekuj tego, że rekruter zapyta o wynagrodzenie. Musisz zapoznać się z pensją miesięczną jaką inni zarabiają na tym stanowisku, o które się ubiegasz. Gdzie należy szukać takich informacji? W tym celu posłużyć mogą, fora internetowe lub porównywarki wynagrodzeń. Znajdź swoją branżę i tam szukaj odpowiedzi na temat wynagrodzeń – aplikacja na stanowisko programisty powinna oznaczać, że należy odwiedzić forum IT. To właśnie tutaj, można się dowiedzieć na temat pensji miesięcznej.
Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną poćwicz ,,na sucho”. Chodzi o to, aby praktycznie się przygotować do job interview. Prośba powinna być skierowana do kogoś z rodziny lub znajomego w celu zagrania ,,scenki” składającej się z dwóch ról. Jedna osoba, to Ty kandydat, a drugą będzie rekruter. Po całym procesie nastąpi informacja zwrotna od twojego przyszłego ,,menagera” lub ,,szefa”. Taki feedback, będzie podglądem na to, co należy poprawić przed rzeczywistą rozmową kwalifikacyjną.
W przeddzień rozmowy kwalifikacyjnej warto postawić na 100% relaks. Nie należy, na ostatnią chwilę ,,wertować” całego Internetu szukając pytań dotyczących rekrutacji. To, nie jest odpowiedni moment. Zamiast tego, postaw na spacer lub odpręż się słuchając swojej ulubionej muzyki. Przygotowanie do job interview, powinno się odbyć wcześniej. Prokrastynacja, to niezbyt dobry sposób na podejście do rozmowy kwalifikacyjnej.
Przygotowanie z własnego CV powinno być przez Ciebie zrealizowane maksymalnie dobrze. Przed rozmową kwalifikacyjną ,,wrzuć” do swojej pamięci najistotniejsze fakty, a mianowicie rubrykę doświadczenia zawodowego, wykształcenia oraz umiejętności. W taki sposób, nie dasz się zaskoczyć, że rekruter będzie ciekawy o przebieg twojej edukacji lub kursów, które zostały przez Ciebie odbyte.
Brak obecności na rozmowy kwalifikacyjnej warto potwierdzić wysłaniem wiadomości e-mail, sms lub wykonaniem telefonu bezpośrednio do rekrutera. Taka krótka forma korespondencji zapewni Ci w przyszłości korzystny przebieg relacji kandydat – przedstawiciel HR.
Kiedy z jakiś powodów nie będziesz mógł się jednak pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej koniecznie pomyśl o tym, aby wcześniej uprzedzić o tym firmę, która to zaprosiła Cię na job interview. Nie zajmie Ci to dużo czasu. Krótka wiadomość e-mail, telefon lub sms może naprawdę ułatwić kontakt między rekruterem a Tobą. Nie chciałbyś się znaleźć w innej sytuacji – kiedy to Ty byś się udał na rozmowę kwalifikacyjną a rekruter by się w terminie nie pojawił.